پلات ولمینت

 

لمینت مانع از رنگ پریدگی ، چین خوردگی و تخریب چاپ در آفتاب ، جلوگیری از ایجاد اثر انگشت و استحکام بیشتر چاپ با ایجاد ضخامت جزئی میشود.
روند کار در چاپ پلات ولمینت به این صورت است که فایل طراحی مورد نظر توسط کامپیوتر به دستگاه پلاتر منتقل میشود و سپس رنگ های مورد نیاز از مخازن توسط هدهای دستگاه ، روی کاغذ انتقال می یابند . در نهایت با استفاده از دستگاه لمینتور ، یک لایه نازک لمینت روی چاپ زده می شود تا مستحکم تر شود.

انواع لمینت و پلات

چاپ پلات ولمینت، از انواع چاپ های عریض است ، در این نوع چاپ عملیات چاپ به وسیله پلاتر انجام میشود ، چاپگر پلاتر از اجزای مختلفی تشکیل شده است اما هدهای رنگ در پلاتر نقش بسیار مهمی ایفا میکند زیرا رنگ را بر روی کاغذ منتقل می کند ، با توجه به اینکه چاپ بر روی کاغذ انجام میشود و مقاوتی ندارد جهت مقاومت و استحکام بیشتر لایه ای روی آن کشیده میشود که این کار توسط لمینتور انجام می شود و آن لایه را لمینت می نامند لمینت ها به دو روش انجام میشود لمینت سرد و لمینت گرم انجام میشود .
از دیگر ویژگی های چاپ پلات کیفیت مثال زدنی در اندازه های عریض و بزرگ می باشد که توسط آن می توان جهت فضا سازی ، نمایشگاه ها ، تابلو ها ، پوستر ، تخته شاسی ، استند ، رول آپ ، پاپ آپ ، میز کانتر و… قابلیت استفاده دارد .
در یک چاپ نمونه در این سایز بین بنر و پلات دقیقا به وضوح مشخص میگردد که کیفیت پلات بسیار بالاتر می باشد و توصیه می شود برای چاپ هایی که از نزدیک دیده میشوند از پلات و برای چاپ هایی که از دور دیده میشوند از چاپ بنر استفاده کنید .
لمینت در چاپ پلات ولمینت بسیار حائز اهمیت است همانطور که گفته شد برای محافظت از چاپ پلات بر روی آن کشیده میشود یک لایه نازک است ، به علاوهلمینت باعث جذابیت بیشتر در چاپ پلات میشود ، زیرا در دو حالت براق و مات می باشد. در حالت انجام این علمیات به دو روش گرم و سرد انجام میگیرد که به انواع زیر تقسیم شده است :
لمینت گرم

در این روش با استفاده از گرما لمینت بر روی سطح چسبانده می شود که به اصطلاح به آن پرس میگردد. لمینت گرم در دو نوع مات و براق صورت می گیرد که می توان پشت و روی سطح پلات را لمینت کرد. در لمینت گرم سطح چاپی دارای چسبی است که زمانی که گرما به آن برسد این چسب فعال می شود.

روش گرم : متداول ترین روش لمینت روش گرم است که در آن پوشش پلاستیکی را با حرارت بر روی سطح می کشند. این کار از قدیم هم رایج بود که به آن در اصطلاح عام خودمان پرس می گفتند ( نرم و خشک …) و برای کارهای در قطع کوچک بود. دستگاه های امروزی البته بیشتر رول هستند و در کشور ما آنرا بیشتر در چاپخانه هایی که دستگاه های چاپ دیجیتال دارند می توان یافت . لمینت با این روش به دو صورت مات و براق صورت می گیرد و می توان پشت و روی کار را به هر دو صورت لمینتکرد.
روش سرد : این روش بیشتر برای محافظت از سطح کار چاپ شده و ایجاد جلوه های هنری است. تفاوت این روش با روش گرم در نبودن حرارت و بکار بردن یک لایه بسیار نازک در این سیستم است و می توان گفت که معادل کار سلفون کشی است یعنی لایه پلاستیک بسیار نازک با استفاده از چسب و فشار سیلندر بر روی سطح چسبانده می شود . البته این کار با پاشیدن مواد مایع خاص پلیمری هم امکان دارد که به آن کوتینگ می گویند.اصولا بعد از پلات کار چاپ شده برای لمینت میکنند.

لمینت سرد

در روش لمینت سرد از گرما استفاده نمی شود که می توان لمینت سرد را معادل سلفون کشی در نظر گرفت. در لمینت سرد یک لایه نازک بر روی سطح پلات کشیده می شود. در لمینت سرد، لمینت دارای سطحی چسبناک است که در اثر فشار بر روی پلات لمینت به لمینت الصاق می شود.

کاربرد لمینت و پلات

از لحاظ روش ها و فرآینده های لمینت کردن اصولا تقسیم بندی های خاصی در بازار کار وجود دارد. برای مثال براق و مات یا سرد و گرم . اما کلا مفهوم این روش در بردارنده پوش با سطوح پلاستیکی است. سطوح پلاستیکی هم البته در این جا وپژگیهای خاصی دارند از لحاظ ، ضخامت( برحسب میکرون ) و ابعادرول یا شیت بسته به نوع دستگاه.

ما در چاپ نگاره با داشتن کادرمتخصص آماده انجام طراحی های خاص شماهستیم.